Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadziło kolejną falę cyklicznego badania konsumenckiego, dotyczącego nawyków związanych z konsumpcją soków w Polsce. Czego możemy dowiedzieć się z wyników najnowszej edycji? Po pierwsze tego, że soki pijemy przede wszystkim dla uzupełnienia składników odżywczych. Ponad połowa z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że szklanka soku może stanowić 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Zdecydowana większość konsumentów słyszała także o podstawowych założeniach prawidłowego odżywiania, a więcej osób, niż przed rokiem, stosuje te założenia w swojej diecie na co dzień.
Soki pijemy – po pierwsze – dla składników odżywczych
54% konsumentów wie, że szklanka soku może stanowić jedną z 5 porcji owoców i warzyw
Chcemy żyć świadomie
– Szczególnie interesujące są wyniki w zakresie informacji na opakowaniach soku istotnych dla konsumentów. Notujemy duży wzrost istotności informacji dotyczących zawartości witamin, (tu zauważalny jest wzrost w porównaniu do 2024, z 65% do 73%) oraz informacji o wpływie na zdrowie (wzrost z 32% do 42%). Istotne jest dla konsumentów także oznaczenie pochodzenia produktu – była to druga najczęściej zaznaczana odpowiedź w tej edycji badania. Jest to dla nas sygnał, że Polacy zwracają dużą uwagę na odżywczość produktu, ale też, że chcą wybierać produkty pochodzące ze źródeł, do których mają zaufanie. To pozytywna wiadomość dla rodzimych producentów soków, których zrzeszamy, w myśl popularnego powiedzenia „dobre, bo polskie” – zauważa Barbara Groele, sekretarz generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.
Kampanie edukacyjne wciąż potrzebne
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 70% soków owocowych i warzywnych oraz zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. Jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia AIJN (Europejskie Stowarzyszenie Soków Owocowych). W trosce o konsumentów, dokłada starań, aby stale zapewniać wysoką jakość produktów na rynku. W tym celu Stowarzyszenie KUPS przy współpracy z EQCS powołało system samokontroli przemysłowej DSK (Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów), którego celem jest dbanie o wysoką jakość produktów dostarczanych konsumentom przez branżę. Wdrożenie systemu praktycznie wyeliminowało nieprawidłowości w procesie produkcji soków. Obecnie Polska branża sokownicza jest w grupie nielicznych liderów UE, u których sporadycznie występujące nieprawidłowości są na bieżąco weryfikowane i usuwane.