Na terenie zielonym przy ul. Bobrowskiego w Krakowie stanęły dziś nowe domki dla jeży. W sumie w najbliższych dniach na Grzegórzkach pojawi się ich aż trzydzieści. To efekt akcji „Dokąd tupta jeż”, realizowanej przez Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz dewelopera Cordia Polska.
Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić. O akcji mówiły też ogólnopolskie media i organizacje związane z ochroną przyrody, podając ją za przykład życia w symbiozie człowieka i miejskich zwierząt. Cieszy mnie to i mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice, a może i miejscowości. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków. Może jestem optymistką, ale wierzę w harmonijne połączenie infrastruktury i zieleni.
Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji
Pierwsze ekostrefy w Krakowie zostały utworzone w 2017 roku. Są to miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie liści, koszenie trawy czy przycinka drzew zostały ograniczone do minimum. Pozostawiane są także kłody martwego drewna i gałęzie. Każda ze stref przez cały rok zapewnia zwierzętom różnego rodzaju pokarm, a także miejsca schronienia. Rozpoczęliśmy od 11 stref w 9 parkach, a obecnie mamy już w Krakowie 24 strefy przyrodnicze o łącznej powierzchni ok. 16 ha.
Mateusz Nędza z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
Cieszymy się, że moglibyśmy wziąć udział w tak pozytywnym projekcie i tym samym przyczynić się do ochrony jeży. Salon sprzedaży Cordii w Krakowie mieści się właśnie na Grzegórzkach, więc tak samo jak mieszkańcom zależy nam na tym, by w dzielnicy wszystkim dobrze się żyło – i ludziom, i zwierzętom. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej uczestniczyć w podobnych inicjatywach.
Dawid Tatarek, Dyrektor Projektów w Krakowie w Cordia Polska
Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki powstało w 2014 r. z inicjatywy trojga przyjaciół i sąsiadów, których połączyła wygrana po trzech latach walka o Park Grzegórzecki. To była pierwsza udana inicjatywa SZG. Dziś Stowarzyszenie zrzesza wielu mieszkańców Grzegórzek, którzy dążą do tego, aby dzielnica stanowiła harmonijne połączenie infrastruktury i zieleni. Działają m.in. na rzecz zachowania istniejących skwerów i zieleńców, tworzenia miejsc zielonych przy powstających inwestycjach i rekultywacji istniejących trawników i pasów zieleni przy ulicach.
ZZM w Krakowie powstał jako osobna jednostka w 2015 roku. W rezultacie tereny zieleni w mieście zyskały wyodrębnionego zarządcę, do którego zadań należy troska o rozwój i utrzymanie zieleni na terenie Krakowa. Do zadań ZZM w Krakowie należy zarządzanie, modernizacja, rewitalizacja i rewaloryzacja terenów zieleni. Od 2016 roku pod opieką ZZM znajdują się również lasy na terenie gminy (z wyłączeniem Lasku Wolskiego). ZZM dba również o rozwój terenów rekreacyjnych w ramach przynależnych do niego obszarów.
Cordia Polska stanowi część międzynarodowej grupy Futureal z siedzibą na Węgrzech, jednej z 10 największych grup deweloperskich i inwestycyjnych Europy Środkowej (badanie PropertyEU, 2012). Cordia działa na Węgrzech i Rumunii, a od 2014 r. jest obecna także w Polsce i konsekwentnie poszerza portfolio ukończonych i realizowanych projektów mieszkaniowych. Na rynek krakowski wprowadziła takie projekty jak Cystersów Garden, Nowe Bochenka, Supernova; w niedługim czasie do tej listy dołączy osiedle Lotniczówka.