Ponad 230 000 dzieci z ponad 5 000 szkół rozwiązało Test Bezpieczeństwa, podsumowujący 10. edycję programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Najmłodsi uczniowie odpowiedzieli na pytania sprawdzające i utrwalające zdobytą w ramach programu wiedzę na temat tego, jak zachować się w różnych sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Mimo, że wyniki testu wskazują na wysoką świadomość dzieci w zakresie zagrożeń, z którymi mogą się spotkać w szkole, w domu, na ulicy, czy w Internecie, to jednak wciąż pozostaje wiele zagadnień wymagających uwagi i utrwalania wiedzy wśród najmłodszych.
Do tej pory w programie wzięło udział ponad 2 000 000 dzieci. Ponadto wszystkie szkoły, które zgłosiły swój udział otrzymały materiały edukacyjne opracowane przez metodyka we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Co o bezpieczeństwie wiedzą dzieci?
Zagadnienia związane z pierwszą pomocą sprawiły uczniom najmniej problemów. Aż 96% dzieci wskazało prawidłowo numer pogotowia ratunkowego i jednocześnie znało wyposażenie apteczki. Rodziców może ucieszyć także fakt, że 91% uczniów wie, że nie wolno otwierać drzwi nieznajomemu podczas samodzielnego pobytu w domu.
Bezpieczeństwo na drodze
Dzieci posiadają także sporą wiedzę dotyczącą bezpiecznego podróżowania samochodem oraz właściwego zachowania na drodze. Mimo to, w tej kategorii znalazły się zagadnienia, które nie były dla uczniów do końca oczywiste. Wyniki testu wskazują, że 96% dzieci wie, że zawsze trzeba zapinać pasy jadąc samochodem, ale już nie wszystkie zdają sobie sprawę, kto powinien bezwzględnie podróżować w foteliku samochodowym. Tylko 73% uczniów wskazało prawidłową odpowiedź mówiącą, że wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny korzystać z dodatkowego fotelika. W 2017 roku na pytanie, którą stroną pobocza lub jezdni należy się poruszać, gdy nie ma chodnika, prawidłowo odpowiedziało ok. 75% dzieci, rok później już 82% uczniów, a w najnowszej edycji Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa aż 88% wszystkich pytanych. Wyniki te wskazują, że edukacja dzieci przynosi efekty, a ich wiedza w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze wzrasta.
Bezpieczeństwo w Internecie
Niezwykle istotnym zagadnieniem jest również bezpieczne korzystanie z Internetu. Jak pokazują wyniki testów z ostatnich lat, wiedza dzieci w tym obszarze wzrasta. Jeszcze dwa lata temu tylko 82% dzieci wiedziało jak powinny się zachować, gdy osoba poznana w sieci zaproponuje spotkanie. Obecnie, już 95% uczniów odpowiada, że należy o takiej sytuacji powiedzieć rodzicom i zapytać ich o zgodę. Odrębną sprawą jest obecność dzieci w Internecie związana z poszukiwaniem informacji. Jak wskazują wyniki testu, 78% uczniów wie, że nie wszystkie dane zamieszczone w sieci są prawdziwe i powinno się je dodatkowo weryfikować. Z pewnością jest to sygnał dla rodziców oraz nauczycieli do wzmocnienia czujności i rozmów z dzieckiem na ten temat.
Co mówią wyniki Testu Bezpieczeństwa?
Wyniki testu jednoznacznie wskazują, że choć wiedza i świadomość dzieci w zakresie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach wzrasta, to wciąż są obszary, które wymagają szczególnej uwagi i troski. Warto więc skupić się na kwestiach, które wymagają uszczegółowienia przy jednoczesnym powtarzaniu i utrwalaniu dzieciom pojęć już im znanych.
Cieszy nas tak duże zainteresowanie, zarówno samym programem Akademia Bezpiecznego Puchatka, jak i frekwencją w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. To pokazuje jak ważna i potrzebna jest edukacja dzieci na temat zagrożeń i nieustanne utrwalanie wiedzy, nie tylko w obszarach, w których dzieci radzą sobie doskonale, ale również tych sprawiających im trudność. Warto zatem organizować tego typu akcje edukacyjne, które w przystępny i atrakcyjny dla dziecka sposób pozwolą poszerzać i utrwalać wiedzę, również w kolejnych etapach rozwoju i edukacji – powiedziała Magdalena Chrapla, Manager ds. Społecznej Odpowiedzialności firmy Maspex.