Dla wielu osób wyjątkową atrakcją sylwestrowej nocy jest możliwość odpalenia kolorowych fajerwerków. Niestety zdarza się, że w rękach niedoświadczonych użytkowników stają się one przyczyną nieszczęśliwych wypadków. Dlatego, zanim rozpoczniemy huczną zabawę, warto poznać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Coraz więcej miast – z szacunku dla zwierząt, rezygnuje z pokazów fajerwerków w sylwestrową noc. Natomiast wciąż pozostają one atrakcją wielu prywatek i bali. Niestety, te piękne i kolorowe rozbłyski są także jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów karetek pogotowia. Jeśli więc chcemy, aby nasza zabawa była nie tylko huczna, ale też bezpieczna, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie podstawowych zasad, o których poniżej mówi podinsp. Wanda Mende Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.
1. Fajerwerki kupujmy tylko w sprawdzonych miejscach. Kierujmy się jakością, nie ceną – sprawdźmy czy opakowanie nie jest uszkodzone, a wyrób pirotechniczny ma dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Uważnie się z nią zapoznajmy i przestrzegajmy jej.
2. Fajerwerków nie należy nigdy odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, ale także np. na balkonach czy tarasach – nigdy nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku polecą. Mogą stać się przyczyną pożaru lub wyrządzić komuś krzywdę.
3. Fajerwerki obserwujmy z odpowiedniej odległości. Dotyczy to też osoby, która je zapala – powinna natychmiast oddalić się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, bo może ona wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie.
4. Nie trzymajmy zapalanych fajerwerków w rękach i nie pochylajmy się nad nimi – takie postępowanie to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych urazów kończyn górnych i twarzy.
5. Należy pamiętać, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie wolno ich także sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Niestety wiele osób o tym zapomina, albo po prostu nie przestrzega tych zasad.
6. Dzieciom nie tylko nie wolno kupować fajerwerków – dorośli absolutnie nie powinni pozwolić, aby najmłodsi zbliżali się do nich lub nimi bawili. Należy to wyraźnie dziecku zakomunikować i wyjaśnić dlaczego tak jest. To na rodzicach i opiekunach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.
Do bezpiecznego Sylwestra dzieci mogą też przygotować nauczyciele, np. korzystając z materiałów ogólnopolskiej akcji edukacyjnej – Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dla najmłodszych uczniów będzie to niewątpliwa atrakcja, a przekazana podczas ciekawych zajęć wiedza zostanie w ich pamięci nie tylko do Nowego Roku.