Polska to kraj sokiem jabłkowym płynący. Jabłka są ulubionym owocem Polaków (aż 9 na 10 rodaków deklaruje ich regularne spożycie[1]), a sok jabłkowy po raz kolejny znalazł się w top 3 naszych ulubionych smaków soków[2]. Jabłka to także cenny surowiec dla naszego przemysłu przetwórczego – polskie soki jabłkowe, zarówno zagęszczone, jak i niezagęszczone to ważny towar eksportowy Polski. My Polacy także doceniamy nasze rodzime soki – wg ostatniego badania konsumenckiego zrealizowanego przez Stowarzyszenie KUPS, aż 73% respondentów deklaruje, że polskie pochodzenie produktu ma dla nich istotne znaczenie.
Europa pije polski sok
Sok jabłkowy – produkt z polskim rodowodem
Różnorodność, która smakuje i się opłaca
[1] https://www.pap.pl/mediaroom/na-ktore-odmiany-jablek-polacy-maja-najwieksza-ochote
[2] Wg najnowszego badania konsumenckiego, zrealizowanego przez Stowarzyszenie KUPS (luty 2025 r.), sok jabłkowy znalazł się na 3. miejscu wśród ulubionych smaków soków Polaków.
[3] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/owoce-i-warzywa2
[4] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jablka
[5] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jablko-duma-polskiego-sadownictwa-i-oficjalny-owoc-prezydencji
[6] Ibidem.
[7] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jablka
[8] https://www.sadownictwo.com.pl/ile-jablek-wyeksportowalismy-od-stycznia-do-pazdziernika-2024-r
[8] https://kups.org.pl/wp-content/uploads/2025/01/Raport-16-Owoce-Warzywa-Soki-Styczen-2025.pdf
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 70% soków owocowych i warzywnych oraz zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. Jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia AIJN (Europejskie Stowarzyszenie Soków Owocowych). W trosce o konsumentów, dokłada starań, aby stale zapewniać wysoką jakość produktów na rynku. W tym celu Stowarzyszenie KUPS przy współpracy z EQCS powołało system samokontroli przemysłowej DSK (Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów), którego celem jest dbanie o wysoką jakość produktów dostarczanych konsumentom przez branżę. Wdrożenie systemu praktycznie wyeliminowało nieprawidłowości w procesie produkcji soków. Obecnie Polska branża sokownicza jest w grupie nielicznych liderów UE, u których sporadycznie występujące nieprawidłowości są na bieżąco weryfikowane i usuwane.