W czwartek 28 listopada br. Toruń stał się stolicą polskiego OZE – na prestiżowej Gali Finałowej III edycji programu grantowego SOFIA, organizowanego przez ONDE SA, wręczono nagrody trzem młodym naukowczyniom, a eksperci branży dyskutowali branży dyskutowali nt. bezpieczeństwa i potencjału rozwoju OZE.
[1] Źródło: Raport „2023 EY Gen Z Segmentation Study: How is Gen Z different?”, https://www.ey.com/en_us/consulting/2023-gen-z-study
- stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów – badaniami w tej dziedzinie zajmuje się Gabriela Hodacka, doktorantka na Politechnice Krakowskiej,
- skonstruowanie samolotu solarnego, wyposażonego w panele słoneczne, który będzie mógł być wykorzystywany np. do monitorowania wizyjnego czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie, jako ekologiczna alternatywa dla dronów – nad tym pracuje zespół AGH Solar Plane, którego liderką jest Róża Łopusiewicz, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Łączenie biznesu ze światem nauki ma długofalowe korzyści dla obu stron – to właśnie na styku tych dróg powstał program grantowy SOFIA. Cieszymy się, że możemy wspierać pomysły młodych naukowczyń i naukowców, które przełożone na praktyczne rozwiązania, będą służyły przyszłym pokoleniom. I choć nie wszystkie innowacyjne projekty można na tym etapie komercyjnie wykorzystać, to są one ważnym wkładem w usprawnienia dla branży OZE, a być może w przyszłości staną się też produktami.
Paweł Przybylski, Prezes Zarządu ONDE SA.
Polska potrzebuje strategii energetycznej, której na razie nie mamy. Decyzyjność jest rozproszona pomiędzy Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Przemysłu a Ministerstwo Aktywów Państwowych, które sprawuje pieczę nad aktywami węglowymi, ale kurs na transformację energetyczną jest już wytyczony. Pytanie tylko, czy będzie realizowany szybciej czy wolniej.
Wojciech Jakóbik, ekspert rynku energii, moderator debaty nt. aktualnej sytuacji branży OZE w Polsce.
ONDE SA jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach. Spółka zrealizowała ponad 400 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 4 GW. ONDE jest pierwszą w Polsce firmą z branży OZE, która uzyskała certyfikat EMAS – najwyższe unijne wyróżnienie w zakresie ekologii i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego w Unii Europejskiej. ONDE jest częścią Grupy Kapitałowej ERBUD - jednej z największych polskich grup budowlanych z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej.