- Już teraz 30% ludzi zmaga się z ekstremalnymi upałami, a do końca wieku ten odsetek wzrośnie do 66%.
- Popyt na klimatyzację zwiększy się o 400% w ciągu kolejnych 25 lat, co tylko pogłębi problem globalnego ocieplenia.
- Polski zwycięzca krajowego etapu Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, Kuuler, to technologia wykorzystująca naturalne zjawisko radiacji ciepła przez okno atmosferyczne, które pozwala schłodzić powierzchnię panelu. Po podłączeniu panelu do jednostki chłodzącej, odciążana jest klimatyzacja z poboru prądu, dostarczając czyste, pasywne chłodzenie.
Problem
– Cieszy mnie fakt, że młodzi inżynierowie wykorzystują nowoczesne technologie do tworzenia innowacyjnych wynalazków odpowiadających na pilne potrzeby współczesnego świata. Ich kreatywność, a jednocześnie wykorzystywanie skutecznych i opartych na wiedzy naukowej rozwiązań, są dowodem na to, że przyszłość inżynierii jest w dobrych rękach. Zwycięzcy etapu krajowego tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona nie tylko pokazali swoje umiejętności techniczne, ale także zdolność do myślenia przyszłościowego, co jest kluczowe w dynamicznie rozwijającym się świecie technologii. Jestem przekonany, że Kuuler może w realny sposób przyczynić się do zmniejszenia odczuwanych społecznie skutków rosnącej na świecie temperatury
– mówi Andrzej Pakuła, inżynier marki Dyson.
Wynalazek
– W tegorocznej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona odzew wynalazców był bardzo bogaty i tematycznie zróżnicowany. Projekt, który gremialnie uwiódł grono ekspertów z różnych dziedzin stanowi odpowiedź na palącą potrzebę, jaką w obliczu rozwijającego się kryzysu klimatycznego jest chłodzenie budynków. Na uwagę zasługuje również dostrzeżenie przez wynalazców ogromnej potrzeby nowych rozwiązań w obszarze usług i narzędzi medycznych. Szczególnie cieszy fakt szerokiego zainteresowania rehabilitacją medyczną nie tylko tą realizowaną w szpitalach, ale przede wszystkim tą prowadzoną w warunkach ambulatoryjnych.
– podkreśla prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, juror etapu krajowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona.