W pierwszej edycji projektu Global Air Quality Connected Data firma Dyson analizuje dane dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach, zebrane przez ponad 2,5 mln oczyszczaczy powietrza marki.
- W 2022 r. w dwóch trzecich krajów, z których zebrano dane, zarejestrowano wyższe stężenie pyłu PM2,5 w pomieszczeniach niż na zewnątrz.1
- We wszystkich krajach średnie miesięczne poziomy PM2,5 w pomieszczeniach, przez co najmniej 6 miesięcy w roku, przekraczały długoterminowe wytyczne WHO.
- We wszystkich regionach najwięcej zanieczyszczeń pyłem PM2,5 występowało zimą lub wczesną wiosną. Najbardziej zanieczyszczonym miesiącem w Polsce był marzec, w którym poziom PM2,5 w pomieszczeniach zamkniętych przekroczył ponad 4,5-krotnie2 dopuszczalne normy WHO.3
- W ciągu doby średnio najwięcej zanieczyszczeń (PM2,5) występowało między godz. 18 a północą, czyli wtedy, kiedy ludzie na ogół przebywają w domach.
i 2023 roku. Badanie obejmujące 39 krajów i 44 poszczególne miasta, miało na celu zobrazowanie stanu jakości powietrza w domach na całym świecie (uwzględniając osobno zanieczyszczenia stałe i gazowe), a także zbadanie dynamiki zmian na przestrzeni dni, miesięcy, poszczególnych pór roku i w skali całego roku. Dane, których wolumen przekracza pół miliarda jednostek, zostały zebrane przez oczyszczacze powietrza Dyson podłączone do aplikacji MyDyson. Tak obszerna dokumentacja umożliwiła precyzyjne przedstawienie stanu jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń na całym świecie, przyczyniając się do głębszego zrozumienia i budowania świadomości problemu zanieczyszczeń powietrza.
Czym jest pył PM2,5 i czym są lotne związki organiczne?
Zestawienie danych na temat jakości powietrza pozwoliło nam lepiej zrozumieć problem zanieczyszczenia powietrza w domach na całym świecie. Przekonaliśmy się, z jakimi wyzwaniami mierzą się w praktyce oczyszczacze powietrza Dyson i zdobyliśmy wiedzę, która pomoże nam projektować coraz bardziej skuteczne urządzenia. Gromadzone dane nie służą jednak tylko do udoskonalania urządzeń – dzięki aplikacji MyDyson poszczególni użytkownicy mają do nich dostęp w czasie rzeczywistym oraz w postaci comiesięcznych raportów, co pomaga im zrozumieć, od czego zależy jakość powietrza w ich domach.
- mówi Matt Jennings, Engineering Director w dziale Environmental Care
Często wydaje nam się, że problem zanieczyszczenia dotyczy tylko powietrza na zewnątrz lub przy ulicach i drogach. Choć naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na stan jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, ten obszar badań wciąż jest słabo rozwinięty. Z ustaleń firmy Dyson możemy dowiedzieć się wiele na temat rzeczywistych poziomów zanieczyszczeń w domach na całym świecie, o pomaga nam zrozumieć, jak zmieniają się one w ciągu dnia, miesiąca i kolejnych pór roku. Zebrane przez firmę Dyson dane mają ogromny potencjał edukacyjny i mnóstwo możliwych zastosowań. Zrozumienie, na czym polega problem, stanowi pierwszy krok do ograniczenia kontaktu z zanieczyszczeniami.
Jak źle sytuacja wygląda w Polsce?
Co istotne wraz z Austrią i Włochami znajdujemy się w tym niechlubnym rankingu wyżej, niż z pozoru bardziej zanieczyszczone kraje, takie jak Tajlandia, Malezja, Filipiny czy Niemcy.
O projekcie Global Connected Air Quality Data
W ramach projektu Global Connected Air Quality Data firma Dyson analizuje ponad pół miliarda jednostek danych, aby precyzyjne przedstawić rzeczywisty stan jakości powietrza w domach na całym świecie, lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i porównać jakość powietrza wewnątrz i na zewnątrz mieszkań i domów. Łączna wielkość próby na świecie wynosi 3 441 953. Wielkość próby dla Polski wynosi 11 992. Badanie dotyczy stanu jakości powietrza w domach, w których znajdują się oczyszczacze powietrza marki Dyson, dlatego próby nie są reprezentatywne dla całych krajów.
Dane są zbierane przez oczyszczacze powietrza Dyson podłączone do aplikacji MyDyson i pracujące w trybie samego pomiaru, a zatem nieoczyszczające aktywnie pomieszczeń. Takie ograniczenie zmniejsza wielkość badanej próby, ale zarazem daje analitykom danych z firmy Dyson pewność, że dane trafnie odwzorowują rzeczywisty stan jakości powietrza w domach, niezmieniony pod wpływem działania oczyszczaczy Dyson.
Analitycy danych z firmy Dyson skupili się na pomiarach dotyczących pyłu zawieszonego PM2,5 i lotnych związków organicznych, dokonanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. W zależności od specyfiki obliczeń zbierane przez urządzenie co minutę pomiary uśrednia się w skali godzin, dni, miesięcy, pór roku lub całego roku. Przy wszystkich uśrednieniach uwzględniamy przedział wiarygodności 99%, aby zapewnić dokładne, statystycznie istotne porównania w przestrzeni i w czasie.
W procesie czyszczenia danych usunięto wartości z oczyszczaczy, których pomiary wyraźnie odstawały od reszty. Przykładowo, jeśli jakiś oczyszczacz wykrywa wyjątkowo wysokie zanieczyszczenie cząstkami stałymi w regionie, w którym zasadniczo nie ma takiego trendu, może to oznaczać, że czujnik urządzenia jest zablokowany, co prowadzi do zniekształcenia odczytów. Między innymi takie odstające wartości zostały usunięte. Jako urządzenia „w trybie automatycznym” potraktowano te oczyszczacze, które każdego dnia w roku przez ponad 75% czasu pracowały w trybie automatycznym. Oznacza to, że przez ok. 6 godzin na dobę mogły pracować w trybie ręcznym z wykorzystaniem funkcji ogrzewania lub chłodzenia.
Nie wszystkie oczyszczacze powietrza pracują codziennie przez cały rok 24 godziny na dobę. W związku z tym dane z poszczególnych urządzeń są ważone według przedziałów czasu, w których oczyszczacze były włączone i podłączone do aplikacji MyDyson oraz dokonywały pomiarów. Przykładowo, danym z oczyszczacza, który był podłączony do aplikacji MyDyson przez 6 miesięcy w roku, przyznano mniejszą wagę niż pomiarom z urządzenia, które było podłączone do aplikacji przez cały rok.
Dane dotyczące jakości powietrza na zewnątrz pochodzą głównie z OpenAQ, a także z projektu World Air Quality, przeprowadzonego w Shenzhen, Fukuoce, Osace, Amsterdamie i Tajpeju.
Kraje objęte badaniem: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indie, Indonezja, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Arabia Saudyjska, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, USA, Wietnam.
1. Stan jakości powietrza w pomieszczeniach ustalony w oparciu o dane z oczyszczaczy powietrza Dyson w porównaniu ze stanem jakości powietrza na zewnątrz według OpenAQ”. (Dane dotyczące Shenzhen, Fukuoki, Osaki, Amsterdamu, Tajpeju oraz Nowej Zelandii pochodzą z projektu World Air Quality, w którym zaczerpnięto dane od organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska).
2. ibidem
3. https://www.who.int/publications-detail-redirect/9789240034228