Rok 2020 okazał się być rokiem rekordowym dla konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona – programu, który do tej pory wsparł finansowo 250 obiecujących projektów młodych inżynierów i naukowców z całego świata. Pomimo wyjątkowych okoliczności, które towarzyszyły nam w tym roku, organizatorzy konkursu zarejestrowali rekordową liczbę zgłoszeń, a jakość projektów była nad wyraz wysoka, co jest dowodem kreatywności młodych wynalazców. Dwojgu zwycięzców, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów, udało się rozwiązać poważne problemy na skalę światową: niedostępność badań przesiewowych w kierunku raka piersi oraz niedostatek zrównoważonych metod skutecznego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W marcu przyszłego roku konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona ruszy także w Polsce.
Zwycięskie projekty:
Wyróżnione projekty:
Inżynierowie, naukowcy i projektanci, którzy biorą udział w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona, są dowodem na to, że młodzi ludzie nie tylko chcą, ale i potrafią zmieniać świat. Trafia do nas coraz więcej innowacyjnych projektów związanych z medycyną i zrównoważonym rozwojem. Wybranie tylko jednego z tych jakże ważnych obszarów wydało się nam krzywdzące, dlatego w tym roku postanowiliśmy przyznać dwie główne nagrody i wesprzeć w ten sposób dwa równie wartościowe wynalazki. Judit i Carvey to niesamowite osoby, które dokonały znaczących przełomów – mam nadzieję, że Nagroda Jamesa Dysona otworzy im drogę do przyszłych sukcesów"
- Sir James Dyson wypowiedział się o tegorocznej edycji konkursu.

Blue Box może sprawić, że diagnostyka raka piersi stanie się częścią codziennego życia. Urządzenie może przyczynić się do zmienienia naszej strategii walki z tym nowotworem i uchronić wiele kobiet przed zbyt późną diagnozą. Dzień, w którym James Dyson poinformował mnie, że zwyciężyłam w kategorii międzynarodowej, był prawdziwym punktem zwrotnym, ponieważ dzięki pieniądzom z nagrody będę mogła zgłosić więcej patentów, a także przyspieszyć badania i prace nad oprogramowaniem, które prowadzę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Ale co najważniejsze, usłyszałam od niego, że wierzy w mój projekt, a to dało mi pewność siebie, której potrzebuję w tym kluczowym momencie”
- Judit wspomina swoją reakcję na wiadomość o wygranej.
Niestety z własnego doświadczenia wiem, jak przerażające są skutki raka. Jako naukowcy i inżynierowie powinniśmy zrobić, co w naszej mocy, by pokonać tę okropną chorobę. Judit łączy rozwiązania sprzętowe, oprogramowanie i technologię AI w godny podziwu sposób, tworząc dobrze zaprojektowany produkt, dzięki któremu diagnostyka raka może stać się częścią naszej codzienności. Wgląd w dane, które Blue Box pozyskuje i gromadzi w chmurze, może umożliwić bardziej skuteczne leczenie i poszerzyć naszą wiedzę na temat nowotworów. Judit zasługuje na każdy rodzaj wsparcia, który pomoże jej w przedarciu się przez nad wyraz skomplikowany system regulacji prawnych dotyczących wprowadzania produktów medycznych na rynek”
- taki słowami James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier, skomentował zwycięski projekt.
- Według danych amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention 40% kobiet nie poddaje się badaniom mammograficznym, wskutek czego jeden na trzy przypadki raka piersi jest wykrywany w późnej fazie rozwoju nowotworu, gdy szanse na wyleczenie są już niższe. Spośród tych kobiet 41% twierdzi, że nie chodzi na badania mammograficzne, ponieważ są one bolesne[2].
- Breast Cancer Now, wiodąca brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się rakiem piersi, ostrzega, że z powodu pandemii COVID-19 prawie milion kobiet nie wzięło udziału w prowadzonych przez brytyjską służbę zdrowia badaniach przesiewowych, które potencjalnie mogłyby uratować im życie[3].
- Organizacja American Cancer Society przewiduje, że w 2020 roku rak piersi będzie stanowił 30% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych diagnozowanych w USA[4].

W projekcie AuREUS imponujące jest to, że zostały w nim wykorzystane ponownie odpady roślinne, jednak jeszcze bardziej imponuje mi upór i determinacja Carveya. Po tym, jak nie udało mu się przejść przez krajowy etap naszego konkursu w 2018 roku, Carvey nie zniechęcił się, tylko wziął się w garść i dalej pracował nad swoim projektem. Ta wytrwałość ogromnie mu się przyda, i to szczególnie teraz, gdy wkracza na długą drogę do komercjalizacji swojego produktu. Życzę mu wszelkich sukcesów, ponieważ sam jestem rolnikiem i od zawsze miałem mieszane uczucia co do tego, że urodzajne grunty rolne są zajmowane przez elektrownie fotowoltaiczne. Wynalazek Carveya w przekonujący sposób pokazuje, że można pozyskiwać czystą energię, wykorzystując istniejące już powierzchnie i konstrukcje w miastach, jak na przykład okna”
- mówi James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.
Zdobycie Nagrody Jamesa Dysona jest dla mnie zarazem początkiem i końcem. Z jednej strony wraz z tym wydarzeniem zakończył się wieloletni okres wypełniony wątpliwościami dotyczącymi tego, czy mój projekt zyska znaczenie o zasięgu globalnym. Z drugiej strony moje zwycięstwo wyznacza początek nowej podróży, której celem będzie wprowadzenie mojego wynalazku na rynek. Chcę stworzyć nową formę pozyskiwania energii odnawialnej – formę wykorzystującą naturalne surowce i bliską życiu ludzi, która będzie wytyczać nowe drogi rozwoju i przybliżać nas do zrównoważonej przyszłości opartej na odnawialnych zasobach"
- powiedział Carvey po rozmowie z Jamesem Dysonem.
- Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej światowe zapotrzebowanie na energię jest nadal w ponad 81% pokrywane przez paliwa kopalne[7].
- Szacuje się, że jeśli będziemy w dalszym ciągu spalać paliwa kopalne w obecnym tempie, światowe zasoby ropy i gazu wyczerpią się do 2060 roku. Naszym priorytetem powinno być zwiększanie dostępności i wydajności ekologicznych, odnawialnych źródeł energii[8].
- Panele słoneczne przetwarzają w energię użytkową 15–22% energii słonecznej. Ich wydajność zależy od ich lokalizacji, kierunku, w którym są zwrócone, a także warunków pogodowych[9].
Stwórz projekt, który rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę światową. Ważne jest to, by rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane. W odróżnieniu od innych tego typu programów uczestnicy konkursu zachowują pełne prawa autorskie do swojego projektu.
Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury. Niektóre z nich przechodzą dalej do etapu międzynarodowego. Następnie zespół złożony z inżynierów zatrudnionych przez firmę Dyson wybiera 20 projektów, które przejdą do ścisłego finału. Z tych 20 projektów sir James Dyson wybiera zwycięski projekt i projekty wyróżnione w kategorii międzynarodowej, a także zwycięski projekt w nowej kategorii „Zrównoważony Rozwój”.
- Autor projektu, który zwycięży w kategorii międzynarodowej, otrzymuje nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów, a jego uczelnia otrzymuje dodatkowe 5 tysięcy funtów.
- Autor projektu, który zwycięży w kategorii „Zrównoważony Rozwój”, otrzymuje nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów.
- Autorzy dwóch wyróżnionych projektów w kategorii międzynarodowej otrzymują po 5 tysięcy funtów.
- Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymują po 2 tysiące funtów.
W 2020 roku do konkursu została wprowadzona nowa, dodatkowa nagroda, która ma uhonorować wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Laureat nagrody w kategorii „Zrównoważony Rozwój” jest wybierany przez sir Jamesa Dysona z 20 projektów, które przejdą do ścisłego finału. Szanse na takie wyróżnienie mają wynalazcy, których projekt w jakiś sposób realizuje ideę zrównoważonego rozwoju. Może tu chodzić o rodzaj wykorzystanych materiałów, proces projektowania, metody produkcji, a nawet sam problem, który zostanie rozwiązany przez wynalazek.
[1] Feldstein, A.C., Perrin, N., Rosales, A.G., Schneider, J., Rix, M.M. i Glasgow, R.E., „Patient barriers to mammography identified during a reminder program”, Journal of Women's Health, 20(3), 2011, s. 421–428.
[2] Feldstein, A.C., Perrin, N., Rosales, A.G., Schneider, J., Rix, M.M. i Glasgow, R.E., „Patient barriers to mammography identified during a reminder program”, Journal of Women's Health, 20(3), 2011, s. 421–428.
[4] American Cancer Society. https://www.nationalbreastcancer.org/wp-content/uploads/2020-Breast-Cancer-Stats.pdf
[5] Renewable Energy Focus. http://www.renewableenergyfocus.com/view/8359/wind-and-solar-power-cost-sensitive-to-load-factors/#:~:text=For%20solar%20photovoltaic%20(PV)%2C,electricity%20are%20US%24600%2FMWh
[7] Międzynarodowa Agencja Energetyczna. https://www.iea.org/reports/world-energy-balances-overview
[10] Kole, Pieter Jan, i in., „Wear and Tear of Tyres: A Stealthy Source of Microplastics in the Environment”, International Journal of Environmental Research and Public Health, tom 14, nr 10, 2017, s. 1265. DOI:10.3390/ijerph14101265
[11] Raport brytyjskiego Departamentu Środowiska, Żywności i Rolnictwa (DEFRA). „Air Quality: Brake, Tyre and Road Surface Wear - Call for Evidence.” GOV.UK, dostęp: 10 lipca 2019